Andor 2. évad első részei

Az Andor első évadáról előző posztomban már írtam, az új évad viszont (mely április 23-án startolt) egyelőre csak 3 elkészült epizódnál tart, így jelenleg ezekről lehet még csak véleményt mondani. A jelenlegi posztomban tehát a három első részről lesz szó.

Először is az új sorozat alaphangulata hasonló az első évadához, bár ezúttal Tony Gilroy csapata több humort próbált belecsempászni felemás sikerrel. Másodszor a történetvezetés most kettős: végig érzékelhető hogy egyik oldalon ott van a legfelső osztályba tartozó Mon Mothma szenátor asszony (Genevieve O'Reilly) és Luthen Rael (Stellan Skarsgard) sztorija illetve a másik oldalon a legalsó rétegbe tartozó, folyton menekülő felkelő-csoport (Bix, Cassian Brasso ... stb) mely a túlélésért küzd. Mellettük olykor bepillantást nyerhetünk a birodalmat szolgáló felügyelők életébe is, ők Dedra Meero (Denise Gough) és Syril Karn (Kyle Soller).

andor2_1.jpg

Forrás: sortiraparis.com

A forgatókönyv kiemeli, hogy a felkelés - mely mint tudjuk végül elsöpri a birodalom és a császár önkényuralmát a negyedik részben (Egy új remény) - valójában több társadalmi rétegben alakult ki. Mon Mothma a pénz előteremtésének felelőse, így életét ez határozza meg. Luthen ugyancsak a felső kaszt tagja de ő már gyakrabban "kirándul" az alsóbb régiókba és piszkítja be kezét kisebb-nagyobb akciók megszervezésével. (Ezt láthatjuk az első évadban.) Végül ott van a legalsó szint, a hétköznapi figurák csoportja, akik nyomorult életet élnek és bizony rájuk marad a harc feladata is. Ide tartozik a fiatalon börtönt megjárt, és szüleit is elvesztő Cassian Andor (Diego Luna), a csinos és sokat bántott Bix Caleen (Adria Arjona) és a megbízható, nagyra nőtt Brasso (Joplin Sibtain), akit tragikusan el is veszítünk a sajnos harmadik részben (pedig ígéretes karakter). 

A duális (kettős) jelleg végig megmarad az első részekben: hol Mon Mothma életét látjuk, ahogyan lánya esküvőjét szervezi, hol Cassian és Bixék sztoriját nézzük, amint megpróbálják kicselezni a birodalmiak állandó zaklatásait. A legelején Cassian egy küldetést hajt végre: meglovasít egy birodalmi bázisról egy új típusú TIE fightert, bár az ügy nem megy simán. Először is nem tudja kezelni a gépet, másodszor rossz helyen szál le vele és egy fura csapat fogságába kerül. Itt gondolták úgy a készítők, hogy némi humort csempésznek a dologba, mert a csapat, mely elfogja Cassiant csupa lebutított karakterből áll. Mintha mind értelmi fogyatékosok lennének. Sajnos nem annyira vicces mint amennyire bosszantó az egész. Ahogy például kő-papír-ollóval döntik el, hogy a kettészakadt csapat melyik fele vezessen. Ultragagyi. Rádásul közben statisztává fokozzák le Cassiant is, mivel két teljes részre iktatják ki az elvben főszereplőt, aki fogolyként meglehetősen passzív szerepre van kárhoztatva.

andor2_adria_arjona.jpg

A kép forrása: widescreen.hu

Viszont a harmadik részre szerencsére kiszabadul és Brasso illetve Bix segítségére siet, akik egy Mina-Raun nevű bolygón húzzák meg magukat ahová a Ferrixről menekültek. Az új helyükön egyszerű gazdálkodók, de sajnos a birodalmiak így is felfigyelnek rájuk, különösen egy túlbuzgó hadnagy aki még Bix szépségét is megkívánja. (Itt kis híján egy nemi erőszak szemtanúi lehetük.) De szerencsére Cassian időben érkezik az ellopott TIE fighterrel. 

Ami az első három évad negatív kritikáját illeti: problémás, hogy a legkevésbé sem látni, hogy Mon Mothma hogyan is lehetne a későbbi nagy galaktikus felkelés vezetője. Egyáltalán nem mutat ugyanis vezetői erényeket sőt ami azt illeti még szimpatikusnak sem nevezném azt amit csinál. Leköti a férfével való állandó vitája, a jópofizás kasztja milliárdosaival és pénzügyeinek rendezése melyben gondja akad egy régi barátjával Tay Kolmával (Ben Miles). A birodalom népeinek sanyargatott sorsa, az elnyomás és a jogfosztottak szenvedése el sem jut hozzá.

Ugyancsak probléma Cassian Andor marginált helyzete, hisz legtöbbnyire csak kullog az események után és inkább passzív elszenvedője az eseményeknek mint aktív alakítója. Sajátos az is, ahogyan a felügyelő párost bemutatja a script és a rendezés: Dedra és Syril szürreális páros ugyanis. Mintha plátói lenne kapcsolatuk, miközben bármit megtennének gátlástalanul karrierjükért. Talán a rendezés őket szánja a modern, törtető világ szarkasztikus képviselőinek, mint a karriert hajszoló lelketlen átlagemberek megtestesítóit. Persze ennél tovább is megy a script: felbukkan Krennig igazgató (Ben Mendelsohn) és kijelöli az új irányt a birodalmiak számára (és az említett prárosnak is): valahogyan le kell igázni a Ghorman bolygót, hogy a birodalom hozzáférjen a kalkit nevű különleges nyersanyaghoz. Erre veti fel Dedra, hogy lázadást kell ott provokálni, hogy azután lesújthassanak rájuk.

andor2_monmothma.jpg

Forrás: insidethemagic.net

Mindenesetre azokat a cikkeket olvasva, melyek a teljes második évadról szólnak, a ghormani lázadásnak még fontos és látványos szerepe lesz a későbbiekben.

Összességében az első három rész felemás, jobbat vártunk de még alakulhat. Reményeim szerint Cassian valahogyan megembereli magát és Mon Mothma is kilép végre a pitiáner életmódjából, amelyben csak a gazdagok tipikus ügyei foglalkoztatják. Meglátjuk. A később megjelenő új részek kritikájával is jelentkezem ígérem.  

leone_under.jpg